“Luga par lugām”

Visticamāk šo skeču neviens neiestudēs, tāpēc arī ievietoju šeit tā pilnu tekstu. Pārpublicēšanas gadījumā gan lūgums atsaukties uz šo mājaslapu. Saites  lieciet droši, tas pat ir vēlams…

                                                                           “Luga par lugām”

Skeča darbība norisinās 2112.gadā.

Darbojas: Brūka un Ridžs

1.daļa

Ridžs: Labdien! Vai jūs būtu Brūka no Eiropas teātra institūta?

Brūka: Labdien! Jā!

Ridžs: Esmu Ridžs, tas pats, kas jums zvanīja. Skatuves mākslinieku savienības vecākais līdzstrādnieks. Palīdzēšu jums orientēties Latvijas kultūrtelpā.

Brūka: Prieks iepazīties.

Ridžs:  Kā viesnīca – vai paspējāt iekārtoties?

Brūka: Paldies,  viss kārtībā.

Ridžs:  Lieliski! Vai esat pirmo reizi Rīgā?

Brūka: Arī Latvijā pirmo reizi.

Ridžs:  Ahā, tad jau droši vien man jums vispirms jāparāda  mūsu skaistā vecpilsēta!

Brūka: Nē, paldies… Es lidmašīnā jau redzēju fotoattēlus, izskatās vairāk vai mazāk tāda pati kā visas Eiropas vecpilsētas.

Ridžs:  Varu aizvest arī uz Rundāles pili, Turaidu…

Brūka: Laikam atteikšos, Eiropa pilna ar pilīm… Kā droši vien zināt, atbraucu ar konkrētu mērķi – iepazīties ar latviešu teātri. Tā kā esmu nolēmusi veltīt laiku tikai tam.  Redzēto iekļaušu savā  doktora disertācijā. Protams, būs arī publikācijas.

Ridžs:  Centīšos darīt visu, kas ir manos spēkos. Te esmu izprintējis vairāku teātru repertuārus.  Visas izrādes noskatīties nebūs iespējams, bet koncentrēsimies uz labākajām, tām, kas saņēmušas kādas balvas vai arī lielu publikas atzinību. Par tulkojumu nesatraucieties, gandrīz katrā teātrī ir subtitru ierīce.  Atsevišķas izrādes viena un tā pati trupa spēlē dažādas valodās – piemēram, vienu dienu angliski, otru vakaru krieviski…

Brūka: Ja pareizi saprotu, tad te esat atzīmējis izrādes, kuras iesakāt man noskatīties?

Ridžs:  Tieši tā. Biļetes caur savienību var izkārtot uz jebkuru izrādi.

Brūka:   Vai tas ir visu  Latvijas teātru repertuārs?

Ridžs: Nu, vēl ir Valmiera, Liepāja… Bet vai nu tik tālu brauksiet?

Brūka: Kāpēc gan ne? Latvija nav tik liela, lai būtu jābrauc dienām ilgi.

Ridžs: Nu, jā, ātrvilcieni arī iet… 22.gadsmits taču.

Brūka:  Tā, un tātad tas ir latviešu teātris, ko piedāvājat?

Ridžs:  Bet kas gan cits. Šovakar, piemēram, varam doties, piemēram uz šo izrādi. Tā sākas jau pēc stundas.

Brūka:  Tā  nav latviešu izrāde!

Ridžs:  Ir! Tā uzvesta latviešu teātrī. Izrāde patiešām lieliska, esmu redzējis to 2 reizes, labprāt ietu vēl un vēl.

Brūka:  Izrādes pamatā ir Marka Ravenhila luga. Viņš nav latvietis. Ja ir, tad man kā teātra zinātniecei tas ir liels jaunums.

Ridžs:  Bet interpretācija ir mūsu pašu. Izrāde tiek spēlēta latviešu valodā, tajā spēlē galvenokārt latviešu tautības aktieri. Pat režisors ir latvietis! Daļēji.

Brūka:  Jūs nesapratāt. Es vēlējos iepazīties ar latviešu teātri… Kā lai pasaka… Vārda pilnā nozīmē. Esmu apbraukājusi visu Eiropu un redzējusi gan šo Ravenhila lugu, gan daudzu citu autoru lugas, kuras, protams, neiztrūkst arī jūsu teātros.  Jā, interpretācija dažreiz mēdz būt vairāk vai mazāk oriģināla. Bet… Saprotiet, skatoties nav tā oriģinalitātes sajūta, nav vairs tā teātra piedzīvojuma.  No galvas zinu tekstu, ko aktieri runās, zinu sižetu… Tādēļ šeit ierados. Redzēt latviešu lugu iestudējumus. Lugas par latviešiem, nevis angļu lauleņu problēmām, lēkājot par svešām gultām… Jums man jāparāda kaut kas tāds, kas ir tikai jūsu.

Ridžs:  Saprotu.

Brūka:   Mana disertācija ir ar nedaudz antropoloģisku ievirzi, tāpēc interesējos par latviešu dzīvi šeit un tagad un kā tā tiek attēlota uz skatuves.

Ridžs:  Bet kādēļ tieši latviešu?

Brūka:   Maz zināma, izmirstoša tauta… Tas mani fascinē, tajā visā ir kaut kas eksotisks. Tāda kā nolemtība, zināma melanholija… Jums paveicies.

Ridžs: Kādā ziņā?

Brūka: Ir ekskluzīvi būt latvietim.

Ridžs:  Izskatās, ka mūsu profesionālo teātru repertuārā būs grūti ko tādu atrast… (Izvilcis portatīvo datoru, meklē arī tajā). Bet mēs taču esam Eiropas Savienībā, latvieši ir eiropieši, integrējušies Eiropas kultūrtelpā. Tāpēc jūs droši variet iet uz kāda mūsdienu Eiropas autora iestudējumu!

Brūka:   Jūs taču negribat teikt, ka latvieši kā nācija  ar tikai tai raksturīgām kultūras iezīmēm vairs neeksistē? Kas tad jums te ir? Valoda tikai?

Ridžs:  Nē, nu ir jau kaut kas. Mums piemēram, reizi 4 gados Dziesmu un deju svētki notiek… Jā, starpcitu, izrāde, ko minēju, sāksies pēc nepilnas stundas. Jums jāizlemj…

Brūka:    Kas vēl šovakar repertuārā?

Ridžs:  O, atradu! Šī izrāde varētu derēt! Teksta autors ir latvietis!

Brūka:    Kā sauc to izrādi?

Ridžs:  „Karamazovi. Reloaded”.

Brūka:    Tas ir citas tautas daiļdarba dramatizējums. Kur jūs esat studējis, ja drīkst jautāt?

Ridžs:   Esmu pabeidzis Latvijas Kultūras akadēmiju, maģistra grāds mākslās.

Brūka:    Tad jau jūs noteikti labi pārzinat Latvijas kultūru.

Ridžs:  Kā lai to pasaka, tas jau tikai tāds nosaukums.  Mums mācīja ļoti daudz par pasaules kultūru.   Arī tie, kas strādā mūsu teātros, ir ar ļoti plašu redzesloku, daudz redzējuši izrādes ārzemēs. Tas ir tikai saprotami, ka viņi ar savu bagāto kultūras pieredzi vēlas dalīties, izglītot latviešu skatītāju, izvest no provinciālisma. Parādīt, cik globāli prot domāt…

Brūka:    Think global, act local …  

Ridžs:   Ja mēs gribam paspēt uz izrādi, mums jāiet. Tā ir patiešām kvalitatīva.

Brūka:    Milzīgs paldies par rūpēm! Bet atteikšos.

Ridžs:   Bet jums šis vakars tāpat kaut kā jāpavada.

Brūka:     Pavadīšu to pie savas disertācijas.  Mani gan nedaudz satrauc tas, uz kādu izrādi es varētu doties rīt…

Ridžs (rakņājas internetā): Mani arī. Pag, te ir viena! Lūk! Anotācija ir arī angliski! (Rāda sarunbiedrei). Latviešu autors!

Brūka:  O, lieliski! Pagaidiet… (lasa anotācijum, nopūšas).

Ridžs: Kaut kas ne tā?

Brūka:  Uzksaitītas vismaz 20 ārzemju filmas un 30 izrādes, no kurām autors, šo lugu rakstot ietekmējies!

Ridžs: Jā, bet tā jau ir postmodernās un post-postmodernās mākslas būtība! Viss sastāv no citātiem! Mūsdienās viss jau ir uzrakstīts…

Brūka:  Es ieteiktu šim talantam mazāk lasīt un skatīties, bet vairāk iedvesmoties no dzīves.

Ridžs:     Jā, dzīve… Hei, bet mums taču vēl ir arī amatieru teātri. Daži. Pagājušā gadsimtā bija daudz vairāk, bet tā kā tas netiek finansēts no valsts puses, tad lielākā daļa izzuda. Bet es painteresēšos par to repertuāru.

Brūka:     Labs ir, tad līdz rītam! Sazvanīsimies! (Aiziet).

Ridžs (zvana pa telefonu)  Čau! Izrādās zini, ko viņai vajag! Latviešu lugu iestudējumus! Nevienam tie nav interesējuši, bet te atbrauc viena, kurai to un neko citu! Nē, viņa nav ārzemju latviete. Mēs angliski runājām. Klau, nezini, kurā amatieru teātrī ir iestudēta kāda latviešu luga? Ko? Nu, labi apzvanīšu… (Zvana citam). Labdien! Šeit jums zvana no Skatuves mākslinieku savienības, vēlējos uzzināt, vai jums repertuārā ir kāda latviešu luga? Jā, jā, luga, nevis dramatizējums pēc kāda ārzemju darba… Neesat lasījis? Jā, nu skaidrs. Es atvainojos. Visu labu. (Zvana citam). Labdien! …(Aiziet.)

 

2.daļa

Brūka: Kas notika?

Ridžs:   Un vēl arī rezerves  riepai vajadzēja pārsprāgt! Kad tikai 3 kilometri līdz galamērķim…

Brūka: Es apbrīnoju,  kā jūs vispār nobraucāt visus 200 kilometrus pa šādu ceļu. Tādas bedres!

Ridžs:    Jā, tādi nekur Eiropā nav! Ekskluzīvi! Sava veida eksotika. 22.gadsmits, bet viss kā pirms nez cik gadu simteņiem.

Brūka: Cik svaigs gaiss! Mežs visapkārt. Jums te ir tik daudz dabas!

Ridžs:    Tā, vēl labāk, telefonam zonas arī nav…  Tas nozīmē, ka mums neviens neatbrauks pakaļ. Varam mēģināt stopēt. Kaut gan šaubos, vai pa šo ceļu kāds vairāk kā 2 reizes dienā brauc.

Brūka:      Man nebūtu nekas arī pretī vēl uzkavēties šajā jaukajā mežā!

Ridžs:    Mums tomēr jāiet. Savādāk nokavēsim izrādi. Viņi to rāda tikai kādas pāris reizes gadā. Jo pagastā ir tik maz iedzīvotāju, ka visi jau to redzējuši.

Brūka: Kas tas ir pa pagastu?

Ridžs:     Savā ziņā unikāls, tieši ar kultūras dzīvi!  Saprotiet, valsts jau neatbalsta neko. Kopš Lielās krīzes naudu kultūrai nedod, paši saprotiet… Citas prioritātes, sociālais budžets, parāds Valūtas fondam. Tāpēc pateica, ja gribat izklaidēties, vienalga latviskā stilā vai kā, paši sametaties vai gaidiet labākus laikus. Un, ziniet, šajā pagastā neko negaida, visu dara paši! Viss balstās uz entuziasmu, un kādu vēl! Pliku…

Brūka: Viņi iestudē izrādes vispār bez naudas?

Ridžs:  Jā.  Dekorācijām, rekvizītiem savāc pa mājām kaut ko paši… Tāpat tērpus. Algas jau arī tur nevienam nemaksā, pat režisoram ne.

Brūka: Un dramaturgam?

Ridžs: Lugu, ko mēs redzēsim,  sarakstījusi kāda vietējā skolotāja. Personāži, kas darbojas ir tikai latvieši. Viņa rakstījusi par to, ko redz sev apkārt – situācijas, tipāži.

Brūka:  Es gribu to redzēt! Man laikam nav īpaši piemēroti apavi. Bet to es gribu!

Ridžs:  Varētu būt 2 ar pusi kilometri vēl.

Brūka:  Žēl, ka nepabrīdinājāt, ka jāvelk piemēroti apavi.

Ridžs: Tiešām atvainojos, ka tā sanāca.

Brūka:  Nekas. Tas viss kopumā tomēr ir oriģināli.

Ridžs:  Nesapratu? Kas oriģināli?

Brūka: Vai tad tas viss – saplīsusī riepa, meža ceļš- nav izrādes sastāvdaļa?

Ridžs:  Ko? Nē… Tas šoreiz ir pa īstam.

Brūka: Ak, tā. Žēl gan, es jau sapriecājos par patiešām oriģinālo pieeju. Pirmsizrādes laika integrāciju izrādes mākslinieciskajā koncepcijā… Bet nekā.   Starpcitu, jūsu vārds Ridžs – tas taču nav latviešu vārds, vai ne?

Ridžs: Nav gan. Māte mani nosauca kāda seriāla varoņa vārdā.

Brūka: Starpcitu, mani arī sauc par Brūku pateicoties kāda seriāla varonei…

Ridžs:  Tā! Man parādījās zona, es zvanu uz pagastu! (Zvana) Labdien! Te Ridžs Švauksts, mums saplīsa riepa un pēctam rezerves riepa, mēs ejam ar kājām. Varbūt variet atsūtīt kādu pretī? Dāmai nav piemērotu apavu un ceļš arī tāds… Ko? Traktoru? Nu, ja nekā cita nav… Paldies! Gaidam! (Telefona saruna beidzas). Lieliski, mums drīz atbrauks pakaļ!  Un mes redzēsim vienīgo izrādi Latvijā, kuras pamatā ir latviešu luga!

Brūka: Jācer, ka ne pēdējo.

Lugas beigas un izrādes sākums.

.

Šis ieraksts tika publicēts Nekategorizēts ar birkām , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.