Lugas “Izīrējamais dzīvoklis” apraksts

Psicholoģijas doktoranda Donāta Puisāna apsasīvošona. Triloģijas “Tā pati vecā labā sasamīlēšanās” pirmā un autora 15. luga. “Sasamīlēšanās” izvēlēta apzināti, ne tik daudz lai šausminātu baltu filologus, bet lai zemtonī aprādītu novadnieciskumu. Tur šāda forma gluži darbīga un pareizi pasaka saturu. Bez tam “iemīlēšanās” nepasaka gluži to pašu ko īpatnējais “sasa”.

Šādām lugām viens vienīgs nolūks – uzjautrināt. Tā rakstīta mazliet amerikāņu lugu rakstnieka Nīla Saimona (Neil Simon) gaumē. Viņš parasti ļoti tuvu pieturas situācijās un replikās tam, kas raksturo šķautni starp nerātno un jocīgo. Smiekli izraisās skatītājos gandrīz vai tīri aiz samulsinājuma, šķērsojot “atļauto” un “seksuāli” ierosinošo.

Lugas paraugs atrodams latviešu drāmā. Vistīrākā veidā tas parādās Eduarda Vulfa viencēlienā LĪNIS MURDĀ, kur laikrakstā ievietots sludinājums izraisa lugas notikumus. Puisāna sludinājums izdot dzīvokli noslēdzas laimīgi ar diviem pāriem un radu izlīgšanu.

Komēdijas sarakstīta kā vingrinājumi raksturošanā un raksturu attiecību zīmēšanā. Savijot fabulu izzīmētas jocīgas situācijas. Jāpatur prātā‚ ka lugas teksts ir tikai ierosinājums notikumam uz skatuves. Lugas tekstā jāmeklē zemteksta pretstati, raksturu pārpratumi un domstarpības. šajās komēdijās raksturojumos nevajaga izvairīties no farsisku situāciju izmantošanas un paasināšanas spēlē. Komēdijā, saprotams, dominē raksturs, bet uzveduma akcentam allaž palīdz raitums, vieglums, jocīgs pacēlums, tāpat kā negaidītais, pretstatainais un strīdīgais. Lugu varoņi nav “no dzīves nokopēti”. Tomēr viņiem, konkrētumam, jāsaknojas dzīves īstenībā. Jautājums, kādu šo patiesību caur autora prizmu redzam.

Autors: Arturs Rubenis (1927)

Žanrs: viegla komēdija.

Auditorija: pieaugušie.

Apjoms: 47  lappuses, 3 cēlieni.

Lomu skaits: 10 (4 vīrieši, 6 sievietes).

Norises laiks: 20.gs.50.gadi.

Norises vietas: panelēts dzīvoklis.

Sižets: nobeidzis sava doktoranda studijas Donāts Puisāns ieliek sluinājumu studentu avīzē par istabas izīrēšanu. Arī viņa studiju biedrs beidzis studijas. Divas meitenes lūko Donātu pierunāt izīret to viņām. Samulsušo Donātu viņas pierunā, uz vietas ievācoties dzīvokli. Bet nu rodas sarežģijumi, kad Amalijas tante piesaka negaidītu vizīti. Seko skandāls, kad Amalijas tante izsauc meiteņu vecākus. Beigās vēl izrādās, ka vecāki tikpat kā pazīst viens otru un uz vietas sanāk divi saprecināti pāri.

Luga uzrakstīta: 1976.g.

Luga publicēta: latgaliski Tāvu zemes kalendarā 1976. un 1977.g. iznākušajā latgaļu lugu krājumā DRAMAS, Vl. Lōča redakcijā.

Luga iestudēta/lasīta: Klīvlandē autora režijā 1978.g., Bērzgalē 1993, Dricānos 2009, Krāslavā 1997, un citur. Angliski lasīta lugu seminārā, Lakewood Little Theater projektā.

Luga tulkota: atrodama arī latgaliskā variantā (Dramas, p. 269-329, LI, 1977) un angliski.

Lugas teksts: izlasāms, sazinoties ar lugas autoru, epasts – rbnsat@att.net

Šis ieraksts tika publicēts 20.gs.70.-80.gadi, Attiecības starp jauniešiem, Komēdijas (pilna apjoma), Latviešu lugas, Lugas latgaliešu dialektā (valodā), No 5-10, Pilna apjoma lugas, Pārējās ar birkām , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s