Par dramaturgu Edgaru Niklasonu

Šajā mājaslapā ievietota saite uz Edgara Niklasona lugu “Personas kods“, kas publicēta 2012.g. vietnē http://www.kroders.lv kā viena no konkursa “10 minūtes slavas” finālistu lugām. Šajā konkursā E.Niklasons ieguva 2.vietu.  Lugas sarakstīšanā izmantojis savu pieredzi, strādājot kā tautas skaitītājs.  Kaut arī nav ziņu par šīs lugas iestudējumiem, tā ir viena no tām, kas guvusi visai plašu publicitāti. Ar šo pašu lugu 2012.g. E.Niklasons bija viens no trijiem laureātiem Jauno dramaturgu lugu konkursā, kļūstot viens no autoriem, kam Latviju bija jāpārstāv Baltijas Jaunās dramaturģijas darbnīcā oriģināldramaturģijas festivāla laikā 2012. gada septembrī Tartu, Igaunijā.  Blogeris Skribents007 par lugu “Personas kods” – http://skribents007.1s.lv/54-_skribents007-Rasai (starp citu lugu vērtējumiem). “Darbnīcu” vērtējums – šeit.  Januss Johansons par lugu “Edgara Niklasona viencēliens „Personas kods” liekas amizantas situāciju komēdijas un patiesas bērna iekšējās drāmas savienojums. Pie tam vairākas tēmas savītas lugā pietiekoši veikli. Ticama tēlu valoda, tikai teātrī grūti uzvedama. Kurš 5 gadīgs puika to nospēlēs?” (No http://ltds.lv/lv#news/2012 , publicēts 13.08.2012.) Lugas lasījuma video, paša autora izpilījumā – no 2:03 minūtes šeit.

Otrs slavenākais darbs ir “Gals”, pie kura strādājis kopā ar dramaturģi Rasu Bugavičuti. Izrādi “Gals” Latvijas Nacionālajā teātrī 2011.g. iestudēja režisors Elmārs Seņkovs, tā ir Niklasona pirmā būtiskā pieredze profesionālajā teātrī. Par šo darbu saņemta dramaturģijas balva “Pazudušais dēls”. Recenzijas par “Galu”- diena.lv, delfi.lv , kroders.lv.  Video – šeit. Ar lugu “Gals” piedalījies dramaturgu darbnīcās „Interplay Europe Spain 2012” Spānijā.

Pirms šīm lugām…  Edgars Niklasons beidza Latvijas Kultūras akadēmiju, iegūstot bakalaura grādu Teātra, kino un TV dramaturģijas specialitātē, pēc tam studēja teātra mākslas maģistrantūrā režiju. 2009./2010. mācību gadā studēja arī “Erasmus” studiju apmaiņas programmā Janāčeka mūzikas akadēmijā, Brno, Čehijā, gūstot pieredzi aktiermeistarībā. Piedalījies arī starptautiskajā studentu teātra festivālā “Encounter”, Brno, Čehijā.

Intervijā Radio Naba “”Nav tā, ka es par dramaturģiju būtu interesējies jau kopš bērnības. Ja jāvelk kādas kopsakarības par to, kā dramaturģija nonāca pie manis – bērnībā man patika zīmēt komiksus. Zīmēt varēju no rīta līdz vakaram, pats izdomāju dažādas situācijas, pie zīmējumiem klāt rakstīju sižetus,” stāsta Edgars.”

Par tālāko: 2012.g. E.Niklasons bija Dirty Deal Teatro izrādes “Lupatas” dramaturgs.

Veidojis scenāriju jaunā kino režisora Gundara Jakobsona īsfilmai “Robeža”, izrādīta kinoteātrī „Splendid Palace”, pagraba zālē 2012.g., Cēsu pilī 2013.g.

2013.gadā bija viens no dramaturgiem, kas piedalījās Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītajā projektā „Literārais maratons: iepazīsimies – jaunie  dramaturģijas autori jauniešiem”  Madonā.

Režiju un dramaturģiju Edgars Niklasons veidojis izrādei – monodrāmai „Valdis”, kas ietilpa Latvijas Kultūras akadēmijas jauno režisoru teātra festivāla „Patriarha rudens 2013”programmā.

Dramaturgs izrādei “Paspēlēsim mājās” DDT. Par to, kā arī video te– http://dirtydeal.lv/teatro/2013/02/07/paspelesim-majas-harf/ Par to var lasīt arī šeit.

2013.g. piedalījies konkursā “10 minūtes slavas” ar lugu “Australopiteki” par diviem brāļiem, kas nonāk lidostas izolatorā, jo viņiem somā paslēpta nevienam nepiederoša zāle.

Dramatizējis Otfrīda Preislera “Herbi ar lielo cepuri”, kas izrādīta Latvijas Leļļu teātrī 2014.g., pats dramatizētājs ir arī šīs izrādes režisors. 2016.g. dramatizējis Svifta “Gulivera ceļojumi”- iestudēta Latvijas Leļļu teātrī.

28.07.2012. intervija ar E.Niklasonu radio raidījumā “Remarka”. Mikroblogošanas vietnē twitter.com atrodams kā @NEdgars

*Šis raksts sastāv no tīmeklī pieejamās informācijas un nav vispatverošs pētījums par dramaturgu. Būs ari par citiem.

Šis ieraksts tika publicēts Bez tēmas ar birkām , , , , , , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

One Response to Par dramaturgu Edgaru Niklasonu

  1. Atpakaļ ziņojums: Lugu autori | Lugas/scenāriji

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s