Par dramaturģi Agnesi Rutkēviču

Šajā lapā atrodama saite uz dramaturģes lugu “Dzīvnieks” , kas 2012.g. publicēta vietnē kroders.lv kā viena no četrām lugu ideju konkursa “10 minūtes slavas” lugām. Atsauksmes par lugu: “Darbnīcas”  un Skribents007. J.Johansona atsauksme:”„Dzīvnieks” skaudro lauku dzīves un divu brāļu attiecību peripetijas un sapņus paceļ daudznozīmīgā, simboliskā pakāpē, labi izstrādāto sākumu novedot līdz traģikomiskam absurdam lugas beigās.” (www.ltds.lv 13.08.2012)

Dzimusi 03.10.1988. Cēsīs. Studējusi Teātra, kino un TV dramaturģiju Latvijas Kultūras Akadēmijā, L. Solska valsts teātra augstskolā (Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego) režiju, poļu valodu, dramaturģiju ERASMUS ietvaros Krakovā.

“Stājos aktieros, tiku dramaturgos pie Laura Gundara. Dramaturģijas studijas citās valstīs ļoti atšķiras no dramaturģijas studijām Latvijā. Lauris Gundars ir ļoti labs skolotājs, es viņu ļoti cienu, viņš man no acīm norāva apsējus (..) deva iespēju izstāstīt stāstu. Un stāsts ir gan dzejolī, gan lugā, absolūti visur tas ir. Dramaturģija ir koka saknes – teātrī bez šīm saknēm nu nekādi. (Citēts no http://www.zagarins.net/jg/jg267/JG267_Meirane-par-Fomu.htm )

Darbojusies arī kā aktrise un literāte. Piedalījusies ārvalstu rīkotajās dramaturgu meistarklasēs, Vīsbādenes Jauno Dramaturgu forumā.  Publicējusies arī ar pseidonīmu Anna Foma : “teātris ir mana nervu slimība. tāpat kā literatūra. tie ir mani nervi. tā esmu es”(Citēts no http://lv.hc.lv/afisa/notikusie/kulturas-pasakumi/6520/ )

2010.g. tapis teksts kopā ar dvīņumāsu Madaru Rutkēviču un Jāni Vugulu  izrādei “Control. Out of Control jeb 12(3D)ebils” (radošā apvienība umka.lv, Dirty Deal Teatro,).

2012.g. ar lugu “Ūdenspistole” piedalās Latvijas Teātra darbinieku savienības un Latvijas Dramaturgu ģildes rīkotajā Jauno dramaturgu lugu konkursā. No žūrijas visaugstāko novērtējumu lugai piešķir režisors Elmārs Seņkovs.  Šajā par konkursā Agnese iesniedz arī lugus “Dzīvnieks”, ko augstu novērtē Ieva Struka. Aktrise Daiga Gaismiņa atzīst, ka abas māsas Rutkēvičas raksta visprofesionālāk. 2013.g. pēc A.Rutkēvičas lugas “Ūdenspistole” top  iestudējums “Kartupeļēdāji” “Dirty Deal Teatro” sadarbībā ar Nacionālo teātri. Vairāk par lugu  ir.lv rakstā.

2013.gadā piedalījās Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītajā projektā „Literārais maratons: iepazīsimies – jaunie  dramaturģijas autori jauniešiem”  Madonā kopā ar māsu Madaru Rutkēviču: “Autores ir kolorītas, spilgtas, interesantas, izteiksmīgas mākslinieces, kas lieliski papildina viena otru, kurām laiks ir vērtība, bet ne rāmis radošam cilvēkam. ” Šajā pašā gadā kopā ar māsu Madaru piedalījās pasākumā “Velomūzika”.

A.Rutkēvičas “Dukši” (pārstrādāta luga “Dzīvnieks”) iestudēta Jaunajā Rīgas teātrī 2013.g., kā arī  izrādīta jaunās dramaturģijas festivālā Vīsbādenē Vācijā. Par šo darbu autore nominēta “Spēlmaņu nakts” balvai kategorijā Gada sasniegums oriģināldramaturģijā.

2013.g. strādājusi arī pie iestudējuma “Dzīvot dzīvi” Ģertrūdes ielas teātrī”.

2014. g. Nacionālajā teātrī pirmizrāde A.Rutkēvičas lugai “Mans nabaga tēvs“. Kritiķi skaidro: Ieva Rodiņa la.lv, S.Radzobe satori.lv. Skribents007 saka, ko domā, kā jau parasti (raksts šeit), skatītāji izsakās gan labi, gan skarbi (atsauksmes). Zane Radzobe nosauc lugu par nederīgu (raksts šeit). Turpat, kroders.lv raisās diskusija- kas tas ir – reālisms vai absurds? (Raksts šeit, ar komentāriem).

2015.g. aprīlī Daugavpils teātrī pirmizrāde – Agneses Rutkēvičas stāstu iestudējums Paulas Pļavnieces režijā. Nosaukums “Svešie svētki”. 2015.gadā festivālā „Dirty Drama” „Kara piezīmju” cikla noslēgumā – Agneses Rutkēvičas lugas lasījums Elmāra Seņkova režijā.

Intervija ar Agnesi un Madaru Rutkēvičām radio NABA raisījumā “Remarka”, ar A.Rutkēviču un E.Seņkovu šeit, ar Agnesi Rutkēviču vietnēs lsm.lv , diena.lv, 2014.g. rudenī 2 reizes diena.lv ,diena.lv, delfi.lv. A.Rutkēvičas raksts par dramaturģiju –  “Saruna ar celtnieku” teritorija.lv. Ekspresintervija ar A.Rutkēviču kā ar vienu no nominantēm “Spēlmaņu nakts” gada sasniegumam oriģināldramaturģijā – http://www.kroders.lv/runa/733 . Intervija – prozas lasījumu sarunas.

Mikroblogošanas vietnē Twitter.com atrodama kā https://twitter.com/AnnaFoma

*Šis raksts sastāv no tīmeklī pieejamās informācijas un nav vispatverošs pētījums par dramaturģi.

Šis ieraksts tika publicēts Bez tēmas ar birkām , , , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

2 Responses to Par dramaturģi Agnesi Rutkēviču

  1. Atpakaļ ziņojums: Par dramaturģi Madaru Rutkēviču | Lugas/scenāriji

  2. Atpakaļ ziņojums: Lugu autori | Lugas/scenāriji

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s