Lugas “Neparedzētas saistības” apraksts

Filoloģijas maģistra Jezupa Kurčina sasaprecēšanās/Filoloģejas maģistra Jezupa Kurčina sasaprecēšonōs. Krājuma “Tā pati vecā, labā “sasamīlēšanās”” un autora 20. luga. “Sasamīlēšanās” izvēlēta apzināti, ne tik daudz lai šausminātu baltu filologus, bet lai zemtonī aprādītu novadnieciskumu. Tur šāda forma gluži darbīga un pareizi pasaka saturu. Bez tam “iemīlēšanās” nepasaka gluži to pašu ko īpatnējais “sasa”.

Luga rakstīta mazliet amerikāņu lugu rakstnieka Nīla Saimona (Neil Simon) gaumē. Viņš parasti ļoti tuvu pieturas situācijās un replikās tam, kas raksturo šķautni starp nerātno un jocīgo. Smiekli izraisās skatītājos gandrīz vai tīri aiz samulsinājuma, šķērsojot “atļauto” un “seksuāli” ierosinošo.

Par šo lugu autoram pārmests, ka Zepam šķirta sieva un viņš savukārt paliekot ar jauniņo, rādot visu raksturu morāles vaļību. Patiesībā šī komēdija, atmaskojot vaļību, to izsmej.

Komēdijas sarakstīta kā vingrinājums raksturošanā un raksturu attiecību zīmēšanā. Savijot fabulu, izzīmētas jocīgas situācijas. Jāpatur prātā‚ ka lugas teksts ir tikai ierosinājums notikumam uz skatuves. Lugas tekstā jāmeklē zemteksta pretstati, raksturu pārpratumi un domstarpības. Raksturojumos nevajag izvairīties no farsisku situāciju izmantošanas un paasināšanas spēlē. Komēdijā, saprotams, dominē raksturs, bet uzveduma akcentam allaž palīdz raitums, vieglums, jocīgs pacēlums, tāpat kā negaidītais, pretstatainais un strīdīgais. Lugu varoņi nav “no dzīves nokopēti”. Tomēr viņiem, konkrētumam, jāsakņojas dzīves īstenībā. Jautājums, kādu šo patiesību caur autora prizmu redzam. Būtu aplam meklēt dzīvu Iru, Margu vai Jānīti, lai gan viņas dzīvē patiešām eksistē. Arī Amālijas tante eksistē – daudzās personās.

Autors: Arturs Rubenis (1927)

Žanrs: komēdija.

Auditorija: pieaugušie

Apjoms: 51 lappuses, 2 cēlieni.

Lomu skaits: 11 (5 vīrieši, 6 sievietes)

Norises laiks: mūsdienas

Norises vieta: mājas kaut kur ezera krastā

Sižets: Zeps (=Jezups Kurčins) nopērk īpašumu netālu no Garezera. Kad divi pārīši neaicināti iebrūk Zepa īpašumā, viņam sanāk darīšanas ar Jānīti, pat satiekoties ar meitenes vecākiem. Jānīte samīlās Zepā un abi paliek kopā.

Luga uzrakstīta: 1977.g.

Luga iestudēta: Bērzgalē.

Lugas teksts: izlasāms, sazinoties ar lugas autoru, epasts – rbnsat@att.net (luga pieejama gan latviski, gan latgaliski).

           

 

Šis ieraksts tika publicēts 11 - 20, 20.gs.70.-80.gadi, Komēdijas (pilna apjoma), Latviešu lugas, Lugas latgaliešu dialektā (valodā), Mīlestība, Pilna apjoma lugas, Pārējās ar birkām , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s