Lugas “Izjukušais bildinājums” apraksts

Paidagoģijas maģistra Jāņa Rudzāta sasamīlēšanās, jeb: Izjukušais bildinājums / Izjukušais byldynōjums. Krājuma “Tā pati vecā labā sasamīlešanās” un autora 19. darbs. Lugu trijotnes nosaukums labi raksturo tās saturu. “Sasamīlēšanās” izvēlēta apzināti, ne tik daudz lai šausminātu baltu filologus, bet lai zemtonī aprādītu novadnieciskumu. Tur šāda forma gluži darbīga un pareizi pasaka saturu. Bez tam “iemīlēšanās” nepasaka gluži to pašu ko īpatnējais “sasa”. Šīm lugām viens vienīgs nolūks – uzjautrināt. Tās rakstītas mazliet amerikāņu lugu rakstnieka Nīla Saimona (Neil Simon) gaumē. Viņš parasti ļoti tuvu pieturas situacijās un replikās tam, kas raksturo šķautni starp nerātno un jocīgo. Smiekli izraisās skatītājos gandrīz vai tīri aiz samulsinājuma, šķērsojot “atļauto” un “seksuāli” ierosinošo.

Komēdija sarakstīta kā vingrinājums raksturošanā un raksturu attiecību zīmēšanā. Savijot fabulu, izzīmētas jocīgas situācijas. Jāpatur prātā‚ ka lugas teksts ir tikai ierosinājums notikumam uz skatuves. Lugas tekstā jāmeklē zemteksta pretstati, raksturu pārpratumi un domstarpības. Šajās komēdijās raksturojumos nevajag izvairīties no farsisku situāciju izmantošanas un paasināšanas spēlē.

Lugā tēlotie raksturi vai notikumi ir autora izdomājums un katra sagadīšanās ar dzīvi ir tīra nejaušība.

Autors: Arturs Rubenis (1927)

Žanrs: komēdija.

Auditorija: pieaugušie.

Apjoms: 44 grāmatas lappuses, 3 cēlieni.

Lomu skaits: 9+ (3 vīrieši, 6 sievietes, studenti)

Norises laiks: Amerikā, 20.g.s. piecdesmitajos gados.

Norises vietas: labi iekārtotas mājas.

Sižets: 24 stundu laikā Jānis Rudzāts tiek nostādīts četru bildinājumu priekšā. Kad Jāni ielūdz Margas dzimšanas dienā, Gāršas Lāsma aiz atriebības atklāj visiem noslēpumu: Jāni gaida līgava Sietlā. Bet Lāsmas atriebības dēļ siatliete atsaka. Pa to vidu Marga nejauši atklāj ka viņa pati ieskatījusies Rudzātā. Glābjot Margas godu, viņš ar mieru bildināt, bet abi nolemj ka Jāņa sievas gods pienāktos Līvijai. Rudzāts paliek Līvijas saderinātais.

Luga uzrakstīta: 1977.g.

Iestudēta: pirmo reizi uzvesta Bērzgalē 1993.g. beigās; ap 1995.g. esot spēlēta Jasmuižā, latgaliski; 2014.g. Līvānu teātrī.

Lugas teksts: izlasāms, sazinoties ar lugas autoru, epasts – rbnsat@att.net – vai – rubenis-lugas@inbox.lv (luga pieejama arī latgaliski).

 

 

 

Šis ieraksts tika publicēts 20.gs.70.-80.gadi, Komēdijas (pilna apjoma), Latviešu lugas, No 5-10, Pilna apjoma lugas, Pārējās ar birkām , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

4 Responses to Lugas “Izjukušais bildinājums” apraksts

  1. Sarmīte Kaufmane saka:

    vai varētu palūkt šim lugām scenārijus “Izjukušais bildinājums.”,”Antiņš” mana e pasta adrese ups3@inbox.lv

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s