Par tekstuālu, muzikālu u.c. autordarbu lejuplādēm internetā

Šis raksts radās kā turpinājums manam ierakstam “Kā pārdot savas lugas“, jo, iedziļinoties tēmā, radās neskaidrības.

Tālākais būs pārdomas tieši  par fiziskas personas rīcību un pieticīgām summiņām, jo par juridisku personu – tas jau būtu cits stāsts.

Vispirms- kā jau esam pamanījuši-  mūsdienās paša radīto literāro, pētniecisko, video vai muzikālo darbu var publicēt jebkurš, kuram vien ir pieejams internets. Nevajag iet uz izdevniecību, apdrukāt papīru,  nevajag  veikalu. Ieliec tīmeklī un lasīt, skatīties vai klausīties var visa pasaule.

Autors var darbu publicēt un nevienam neko par izlasīšanu/noklausīšanos/skatīšanos neprasīt, var arī meklēt veidus, kā nosegt kaut vai  savas ikmēneša izmaksas par internetu. Piemēram, izveidojot blogu savu darbu popularizēšanai un mēģinot tajā integrēt Google AdSense vai ko tādu.

Cits veids ir dažādi portāli, kuros var darbus ievietot bez maksas, taču par katru lejuplādi savus procentus saņem arī autors. Piemēram, var ielikt lugas vai citus autordarbus http://www.sellfy.com, izvēlēties, kāda cena būs katrai lejuplādei. Sellfy automātiski sev paņem 5%, pārējais pienākas autoram Paypalā (tātad, vēl mīnus Paypal noteiktie procenti, ja izdomāsiet naudu pārskaitīt uz savu bankas  kontu, ko var arī nedarīt, bet gan iepirkties internetā ar Paypal palīdzību).  Savukārt, ieliekot darbu portālā http://www.atlants.lv,  autoratlīdzības apjoms, ko saņem autors, ir 15% no darba lejupielādes maksas. Kāpēc tik ļoti mazāk? Saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 17.p. 10.punktu, no autoratlīdzības valstij  jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) . To aprēķinot, 15% no autoratlīdzības netiek aplikti ar ienākumu nodokli, no pārpalikušās summas portāls ietur un pārskaita valstij ienākuma nodokli 26% apmērā. Līdz ar to autors saņem to, kas paliek pāri no tā, ko paņem pakalpojuma sniedzējs un valsts.  Savukārt, Sellfy.com lietotājiem IIN maksāšana ir paša autora ziņā. Vēl ir iespēja savus darbus ievietot tīmeklī lejuplādei ar sms. Lietotājam ērtāk, jo mobilie telefoni ir daudziem, savukārt paypal konti un attiecīgās maksājumu kartes ne visiem. Taču šajā gadījumā jārēķinās, ka sev procentus patur ne tikai pakalpojuma sniedzējs, bet arī mobilais operators. Tā kā, ja arī te vēl atrēķina IIN, skaidrs, ka autors saņems mazāko daļu. Vēl ir krietni primitīvāks un neatkarīgāks veids- ievietot savu darbu aprakstus internetā, pievienojot kontaktinformāciju un prasīt maksu par darba nosūtīšanu pilnā apjomā katram, kurš ar to vēlas iepazīties. Šajā situācijā starpniekiem nekas jādod nav, jo tādu nav, taču likums par IIN joprojām spēkā.

Te būtu jāpievēršas jautājumam, vai maksa par literāru u.c. autordarbu  lejuplādi tiešām klasificējama kā autoratlīdzība.  Atlants.lv to tieši tā arī nosauc. Arī, painteresējoties AKKA/LAA uzzināju, ka tas ietilpstot šajā punktā: “maksājums par tiesībām padarīt darbu pieejamu sabiedrībai pa vadiem vai citādā veidā”.

Jāpiebilst, ka šī maksa par lejuplādi neatceļ to, ka autors var pieprasīt autoratlīdzību par citu sava darba izmantošanas veidu – piemēram, kad to kāds vēlas publicēt grāmatā vai iestudēt.

Ja šī samaksa tomēr nebūtu autoratlīdzība, pasākums kļūtu nedaudz sarežģītāks, jo samaksas saņēmējam būtu jādodas  reģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējam, un šajā gadījumā nav nekāda nozīme ienākumu apjomam- maz vai daudz, tāpat būs valstij jāmaksā. Jo, kā vēsta VID mājaslapa: “Nodokļa maksātājs, kas ir reģistrēts kā saimnieciskās darbības veicējs, ne vēlāk kā līdz 16.jūnijam iemaksā budžetā nodokli 50 euro apmērā, ja taksācijas gadā nav gūts ar nodokli apliekams ienākums no saimnieciskās darbības vai ja aprēķinātā nodokļa summa no saimnieciskās darbības apliekamā ienākuma nepārsniedz 50 euro.”  (Pilns skaidrojums šeit).

Bet paliekam pie patīkamākā un “lētākā” varianta: šī samaksa ir autoratlīdzība. Un, ka ienākuma nodoklis jāmaksā pašam autoram. Kā to izdarīt? Jāiesniedz gada ienākumu deklarācija VIDam, to var izdarīt  elektroniski. “Aprēķināto iedzīvotāju ienākuma nodokli budžetā iemaksā līdz 16.jūnijam. Ja aprēķinātā nodokļa summa pārsniedz  640 eiro, to var iemaksāt budžetā trijās reizēs – līdz 16.jūnijam, 16.jūlijam un 16.augustam, iemaksājot katru reizi trešo daļu no šīs summas.” (VID mājaslapa, pilns teksts šeit).

Tikai te rodas jautājums, vai jāuzrāda ienākumi, kas ieskaitīti paypalā?   Tā gluži nav banka… Un par pārskaitījumu uz savu kontu paypals ietur procentus sev, tā kā reālos ienākumus ieraugam tikai pēc pārskaitīšanas uz savu kontu, ja vispār šāda pārskaitīšana notiek.

Vai autoram ir  kaut kur jāreģistrējas? Kā nu kuram. Citēšu no AKKA/LAA mājaslapas: “Fiziskai personai, kuras gūtais ienākums no autoratlīdzības mēnesī ir vismaz 360 eiro un kura vienlaikus nav darba attiecībās nedz ar autoratlīdzības izmaksātāju, nedz ar kādu citu darba devēju, kā arī nav I vai II grupas invalīds un nav arī pensionārs, līdz nākamā mēneša desmitajam datumam ir jāreģistrējas VID pašnodarbinātās personas statusā. ” (Pilns teksts šeit).

Secinājumi: daudz kas atkarīgs no ienākumu apjoma, un jāizvērtē, ko esam gatavi darīt vai nedarīt dažu eiro dēļ. Ja kādi komentāri, precizējumi- uzklausīšu, šis ir tikai bloga ieraksts, nevis autoritatīvas iestādes viedoklis.

Šis ieraksts tika publicēts Bez tēmas ar birkām , , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s