Latvijas simtgades seriāls

Nupat Latvijas Televīzija ir izsludinājusi konkursu par Latvijas simtgades seriālu. Kādu tad seriālu gribētos redzēt man?  Viens no variantiem būtu šāds: mistisks detektīvseriāls, kas pakāpeniski un daudzslāņaini atklātu to, ar ko Latvija var lepoties un ir bagāta. Katra sērija būtu kā atsevišķs stāsts, kas sāktos ar to, ka notiek kaut kas mistisks un neizskaidrojams. Tad neizskaidrojamo lietu mednieku/pētnieku komanda dotos to pētīt…

Darbība noritētu mūsdienās. Ļoti konkrētās Latvijas vietās, saucot tās īstajos vārdos. Skatītāji vien nenobrīnīsies, kādas tik mistiskas lietas nav risinājušies viņiem tik pazīstamās vietās visos Latvijas reģionos.  Vairāk nekā skaidrs, ka šāds seriāls kļūtu par kulta seriālu un tā fani vēlāk īpašu tūrisma maršrutu varēs sastādīt.

Tas, ka seriāls norisinātos dažādās Latvijas vietās un skartu pagātnes notikumus visos iepriekšējos Latvijas vēstures posmos, ideāli atbilstu seriāla nolikuma teikumam:  “aktualizētu Latvijas vēstures, valstiskuma, kultūras, politikas un nacionālās identitātes tēmas, tādējādi stiprinot visplašākajā auditorijā izpratni par nacionālo identitāti un Latvijas valsts attīstību” .

Kādas tad “slepenās lietas” šīs komanda izmeklētu?

– Vēsturiskās. Ēkās iemūrētas jaunavas, kapi un tādā garā. Turklāt, sameklējot mazāk zināmas un visai oriģinālas leģendas (galvenais, lai tās būtu īstas- tas būtu veids, kā pietiekami atraktīvi popularizēt mūsu tautas folkloru- vienu no Latvijas bagātībām). Pokaiņus šoreiz varētu pat likt mierā.

– Bioloģiskās un zooloģiskās. Jo arī daba ir viena no Latvijas bagātībām.  Piemēram, kāda politiķa piemājas priedēm uzbrūk līdz šim nevienam nezināmi kaitēkļi. Izrādās, ka tā ir īpaši radīta kukaiņu suga, ko radījuši politiķim naidīgie spēki. Vai arī – sērija par Stirnplēsi, kurš šos lopiņus māk tā nogalināt, ka nevainīgus malu medniekus sauc pie atbildības. Ja šādu sēriju radīšanā piesaistītu dabas pētniekus, tad droši vien varētu radīt arī sērijas par kaut ko pavisam reāli eksistējošo, bet mazai publikai zināmu, līdz ar to pārsteidzošu.

– Pārdabiskās spējas. Tā arī ir vietējā bāgātība: riebēji, raganas, pareģi, sālspūtēji, dziednieki, kas gandrīz vai katrā Latvijas pagastā esot. Kā nu viņus neiesaistīt šādā seriālā. (Nē seriāliem bez „product placement”!). Kad seriāls kļūtu megapopulārs visā pasaulē, Latvija savā tēla veidošanā varētu atjaunot seno priekšstatu  „Latvija – burvju zeme” (arābi tā esot domājuši sirmā senatnē).

– Tehniskās. Piemēram, fotoradars, kas nez kāpēc fiksē ātruma pārsniegšanu, kaut tāda nav bijusi. Tad nu izrādās tajā vietā kaut kādas nobīdes laikā iespējamas. Vispār tehnoloģijas, kā zināms, mūsdienās ir gana pastāvīgas, viņām ir savs intelekts un līdz ar to var sākt rīkoties neizskaidrojami.

–  Dažādas citas. Vēl kāda mūsu zemes bagātība ir dažādi grausti, sabrukušas celtnes u.tml. Līdz ar to varonīgajiem dīvaino lietu izmeklētājiem nāktos tikties ar t.s. „bradātājiem”, ne vienu reizi vien, savukārt šāda seriāla, viņus varētu scenārija tapšanai piesaistīt. Kā iedvesmas avots  sižetam kalpotu arī mūsdienu folklora, dažādi  urbānie mīti.  Seriāla scenārists varētu pārģērbties par Krišjāni Baronu un iet tādus kolekcionēt. Arī man ir pāris stāstiņi, ko viņam piedāvāt (reiz mani nejaušai ieslēdza baznīcā un no izbīļa pēkšņi pārgāja diezgan stipras iesnas).

Personāži
Ja sākumā likās, ka tie varētu būt policisti vai privātdetektīvi, vai arī vienkārši dīvainīšu biedrība, tad tagad izkristalizējās doma, ka tie varētu būt žurnālisti. Protams, arī pirmais variants nav peļams, jo tad sērijas sākumā būtu konkrēts noziegums, kas tad arī tiktu izmeklēts. Kā jau īstā detektīvseriālā pienākas. “X-failu” faniem patiktu. Būtu gan kaušanās uz dzīvību un nāvi, gan šaušana, gan pakaļdzīšanās, un vispār – aizraujoši.   Tomēr arī patiesību alkstošs žurnālists (vienalga kura dzimuma) nebūtu slikts galvenais varonis.
Viņa komandā varētu būt:
– bijušais policists, kas pārzinātu izmeklēšanas lietas un prastu kauties (ja nu rodas vajadzība).
– galvenā varoņa 80gadīgā ome, kura ļoti labi pārzin Latvijas kultūrvēsturi un palīdz atklāt lietas, kas ar pagātnes leģendu sekām mūsdienās saistītas.  Turklāt galvenais vienmēr viņu iztraucē tieši viņai svsŗīgo norišu vidū (koris, nūjošana un vēl n-tie hobiji- netiešs veids atklāt un slepeni reklamēt vēl vienu Latvijas bagātību – daudzveidīgās brīvā laika nodarbes).
–  kompjūterčalim vai meitenei – (haker)smadzenēm, kas palīdz lietas atklāt un tērpjas Zemessardzes Kiberaizsardzības vienības formastērpā (arī ar Latvijas armija spējām mums ir jālepojas!). Katrā ziņā internetā sēdēt ir ļoti svarīgi, jo tieši tur cilvēki ieposto kaut ko dīvainu un tad žurnālists var doties izmeklēt.
– tā kā seriāla auditorija ir 4+ , kādam no galvenajiem varoņiem varētu būt bērns, kas ar savu nestandarta domāšanu palīdz atklāt kādas no pētāmajām lietām.

Katrā ziņā svarīgi, lai reproduktīvajā vecumā esošie galvenie varoņi būtu dažāda dzimuma, lai radītu arī vismaz kaut kādu nojausmu par slēptām simpātijām vienam pret otru. Jo jāņem vērā, ka vairāk kā puse Latvijas skatītāju ir sievietes.

Nosaukums
Ak, vai nezinu. “Ezītis miglā” jau aizņemts. Bet tā varētu dēvēt vienu no galvenajiem varoņiem.

Brīdinājums
Cilvēkiem, kuri uzskata, ka viņiem piemīt kritiskā domāšana, šāds seriāls varētu izraisīt alerģiju un personības dubultošanos.

Vai ir varianti? Nē nav. O.k. – gribētos jau arī kut ko tikpat skaistu latviski kā “Downton Abbey”, bet nu…  Ņemot vērā, ka viena tās sērija izmaksāja cik tur tos miljonus, tad kādā Latvijas viesu mājā uzņemtu seriālu, kur jau no pirmā kadra redzams, ka tas uzņemts viesu mājā, vietējiem skatītājiem (kuri, ak vai, bet skatās arī ārvalstu seriālus) neiesmērēs. Arī komplektā ar taisnošanos, ka  domāts “stilizēti” vai vēl kaut kā tamlīdzīgi.

P.s. bija LTV sen tāds raidījums „Neparastās lietas”.

Foto, kuru uzņēmu Madonas novada Aronas pagastā pirms dažiem gadiem, foto nav nekādā veidā apstrādāts.

20130727_173225Saziņai – sk. bloga pirmo lapu.

 

Šis ieraksts tika publicēts Bez tēmas ar birkām , , , , , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s