Lugas “Uzmanību – ziemeļmeitas!” apraksts

 

Luga ir par vientuļu cilvēku iepazīšanos ar interneta portālu starpniecību, gluži kā Jaunā Rīgas teātra izrādes „Latviešu mīlestība” turpinājums pēc desmit gadiem. Avīžu sludinājumus jau sen nomainījuši sludinājumi interneta portālos un čats, bet tīri cilvēciskās problēmas kopš tiem laikiem nav mainījušās. Mūsu datorizētajā laikmetā tās ir kļuvušas tikai vēl skaudrākas un atsvešinātība starp cilvēkiem pieaug ar katru jaunu tehnoloģijas atklājumu, ar katru jaunu viedtālruņa modeli.

Autors:   Harijs Ammers (īstajā vārdā Aldis Pommers), dzimis 1964. gada 16. jūlijā, raksta kopš sešu gadu vecuma, kad iemācījās pirmos burtus. 14 gadu vecumā viņa publikācija par Apguldes arodskolu skolēnu avīzē „Pionieris”, ko 20.gadsimta septiņdesmitajos gados obligātā kārtā abonēja, lasīja un pat konspektēja praktiski visi vidējo klašu skolēni, atnesa viņam plašu atpazīstamību skolas biedru vidū.

Kopš tā laika dzejoļu, nelielu prozas darbu, impresiju un īso stāstu rakstīšana ik pa laikam bijusi Alda interešu lokā. Pēc profesijas Aldis ir ekonomists un daudzus gadus nostrādājis finanšu nozarē, taču teātris, literatūra un humors viņam vienmēr bijuši tuvi.

Kad 2013. gadā Aldis pievērsās aktiermeistarības apgūšanai Dramaturgu teātra studijā, lomas teātrī un dažādos kino projektos, drīz vien kļuva par viņa dzīves interesantāko sastāvdaļu. Savu skatuves pedagogu mudināts, Aldis pievēršas dramaturģijai un pēc divu gadu darba, 2016. gada novembrī tapa viņa pirmā luga „Uzmanību – ziemeļmeitas”, kas pašlaik jau ir iestudēta. Otrā luga, viencēliens „Atmiņas zudumi” tapusi 2017. gadā un tās ir nodevas Alda humorista šķautnei, kā arī – veltījums lieliskā humoresku autora, rakstnieka Andreja Skaiļa piemiņai.

Interesanti, ka aizvadīdams savu piecdesmito dzimšanas dienu uz skatuves, Aldis nolēma uzsākt kolekcionēt skatuves – visas savas iespējamās uzstāšanās uz skatuves, sākot ar solo dziesmu tukšā Naukšēnu estrādē un beidzot ar kolekcijas pērli – līdzdalību Nacionālā teātra izrādes  mēģinājumos Jaunajā zālē. Visas trīs Dailes teātra skatuves, Jaunā Rīgas teātra lielā skatuve, Ģertrūdes ielas teātra, VEF kultūras pils un vairākas citas lielākas un mazākas skatuves jau ir šajā kolekcijā!

Alda moto ir: nekādu vecumdienu nav, ir tikai skrējiens ar laika kontroli. Cilvēks dzīvo, elpo ar pilnu krūti un īsteno savus sapņus, līdz atnāk Visvarenais un pēkšņi izslēdz gaismu! Kamēr prožektori mirdz, kamēr skatītāji un ziedi, kamēr adrenalīns un skatuves biedra plecs – ir jāturpina skrējiens! Teātris apreibina, ievelk un izraisa īstu atkarību!

Apjoms: 22 lpp., A4 izmēra lapa (burtu izmērs 12 pts), 2 cēlieni.

Iespējamais izrādes ilgums 120 – 150 minūtes (2 – 2,5 stundas), ja tekstu iestudē pilnā apmērā

Žanrs: melodrāma ar komiskiem elementiem.

Auditorija: pieaugušie (16+).

Lomu skaits: kopējais lugas personāžu skaits – 9.

Sieviešu lomu skaits – 6 (pieaugušo vai senioru lomas)

Vīriešu lomu skaits – 3 (pieaugušo vai senioru lomas)

Bērnu, jauniešu lomu nav

Minimāli nepieciešamo aktieru skaits, lai lugu iestudētu (lugā ir vairākas lomas, k.o var spēlēt vieni un tie paši aktieri) – 6.

Tēma:  attiecības starp cilvēkiem, vientulība, mīlestība.

Piemērotība specifiskam pasākumam: luga nav piemērota nevienam specifiskam pasākumam, (ja nu vienīgi Valentīna dienai).

Sižets: padzīvojis vīrietis meklē laimi sarakstoties iepazīšanos portālos, iepazīstas ar sievietēm, krāpjas pats un tiek krāpts, līdz nonāk pie secinājuma, ka tikai patiesība var viņam sniegt gaidīto.

Dekorāciju, rekvizītu u.c. sarežģītības pakāpe: vienkārša (izrādei nepieciešamie rekvizīti, tērpi ir viegli pieejami – galdi, krēsli, mūsdienu apģērbs u.c.)

Darbības vietas: piecas – divi dzīvokļi, birojs, klubs, kafejnīca, var tikt samazināts līdz divām – dzīvoklis, kafejnīca.

Norises laiks: mūsdienas (2017.gads).

Stils/virziens: reālisms.

Lugas piemērotība specifiskiem spēlēšanas apstākļiem: piemērota spēlēšanai telpās, kas nav teātris (dzīvoklis, bibliotēka, birojs) vai nelielās teātra telpās (kamerzālēs)

Luga uzrakstīta: 2016. gadā.

Lugas iestudējumi: Dramaturgu teātris, 2017. gads un Naukšēnu pagasta amatierteātris, 2018. gads.

Kā iegūt lugas tekstu:

Lai iegūtu lugas tekstu, lūdzu rakstīt autoram uz e-pastu: aldis.pommers@gmail.com

Lugas fragmenti publicēti žurnālā “Literatūra. Teātris. Kino” 2017. gada janvāra numurā.

Iestudēšanas nosacījumi:

Lugu var izmantot iestudēšanai – bez maksas, taču obligāti jāpaziņo autoram, ja luga tiks iestudēta vai publicēta! Autora uzaicinājums uz pirmizrādi – obligāts!

Kontaktinformācija – lūdzu rakstīt uz e-pastu: aldis.pommers@gmail.com

Lugas valoda: luga rakstīta latviešu valodā, tā satur atsevišķus “pikantus” (žargona) izteicienus.

Skats no lugas “Uzmanību – ziemeļmeitas!” iestudējuma Dramaturgu teātrī 2017.g. Foto autors: Artūrs Lazdiņš

Šis ieraksts tika publicēts 2011-2018.g. Pašas jaunākās!, 21.gs., Dažādas, Drāmas (mūsdienu, pilna apjoma), Komēdijas (pilna apjoma), Latviešu lugas, No 5-10, Pilna apjoma lugas, Pārējās, Reālisms ar birkām , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

1 Response to Lugas “Uzmanību – ziemeļmeitas!” apraksts

  1. Atpakaļ ziņojums: Lugas “Atmiņas zudumi” apraksts | Lugas/scenāriji

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.